walkingtochurch_edited_edited.jpg

SINCE 1964

 

Milestones in the History of Faith Presbyterian Church

Knocking door to door

In the spring of 1964 Reverend Ken Edelman was sent to gather a congregation in West Lafayette. Ken and his wife, Sandy, went knocking door to door in an attempt to start a congregation.

Worship in a quonset hut

The first service was held on December 20, 1964, in an old dirt-floored quonset hut that was on the property.


The hut becomes a church

The General Assembly of the Presbyterian Church and Synod provided funds and loans to purchase the Quonset hut and its surrounding five acres of land. On May 14, 1967, the church was officially recognized with 75 charter members.

Close the doors or go on?

On October 15, 1971, Ken Edelman accepted a call to another church. There were 104 members at that time. We were a small congregation and had not grown in size as originally hoped. But, with the  support of our members, we decided to go on, even without a pastor.

Finding our mission

On May 7, 1972 Reverend Hughes ‘Scoti’ Old accepted the call to become our second minister. About a year later, the Wabash Valley Presbytery appointed a task force to evaluate the future of Faith Church. The task force decided that our church did have a real mission in the community and recommended that strong support be given to bring the church to maturity.

We are supported. We build.

With the support of many others, ground was broken for a new church building on December 4, 1977. On November 5, 1978, the present building was dedicated. It consisted solely of the sanctuary, office and upstairs meeting rooms.

Standing and growing

In 1980, it was decided that Faith Presbyterian Church had the resources, present and potential, to become self-supporting.


On November 24,1985 our second addition to the building (Fellowship Hall and Christian Education rooms) was dedicated.


On August 1, 1986 Reverend Stuart Robertson became our third pastor.


On June 15, 2008 Pastor David L. Horner became our fourth pastor.


On March 25, 2012 the Congregation voted to disaffiliate from the Presbyterian Church (USA). And on April 22, 2012, the Congregation voted to join the Evangelical Presbyterian Church.

Celebrating our past

In 2014, Faith celebrated our 50th anniversary.

Looking toward our future

In March 2020, Andrew Winter and SJ Winter became our Pastor and Associate Pastor, respectively. 

 
 
 

hours: m-f 9a-1p

765.743.3683

3318 IN-26 | West Lafayette, IN 47906